Opravdový domov vnímám symbolicky jako půdu, ve které strom našeho života může vyrůst do své podoby, prostor, který umožňuje sebepoznání a osobní růst díky spolupráci s ostatními, možnosti sdílení a vzájemné pomoci, která nekončí naší rodinou.
První komunitu jsem navštívil v roce 2000 v Izraeli. Tato zkušenost zásadním způsobem ovlivnila, jak jsem začal vnímat životní prostor, ve kterém žiju. Profesně jsem začal navštěvovat ty, kteří svůj sen o přírodním a komunitním bydlení realizují v roce 2010. Od té doby trávím každý rok v některé z ekokomunit alespoň dva týdny. V průběhu let jsem tak měl možnost zažít různé formy bydlení, jako například Cohousing, komunitní bydlení, ekovesnice, agroturistika, ekofarmy, ostrovní domy a systémy (off-grid) v ČR a zahraničí - Sardinie, Izrael, Rakousko, Německo, Maďarsko, Itálie, Slovensko, Tenerife, Gran Canaria. Každou takovou zkušenost vnímám jako jedinečnou možnost podívat se s odstupem na své vlastní bytí v kontextu proudu života. Automaticky se tak dostavuje potřeba integrovat nově nabité zkušenosti v každodenním životě i projekční praxi.
Největší hodnotu komunitního života vnímám ve výchově dětí. Hezky to vyjadřuje africké přísloví, které říká, že ke zplození dítěte je třeba dvou lidí, k výchově celá vesnice.
"It takes a village to raise a child"
Snažím se vždy nejprve naladit na konkrétní místo a pracovat s geniem loci tak, aby navrhované řešení navozovalo pocity, jako je soulad a zakořeněnost. Vyvážené řešení obydlí plného zeleně, zdravých přírodních materiálů, pojatého skromně a tak, aby nezatěžovalo dané místo. Neoddělitelnou součástí celostního návrhu jsou cesty k minimální spotřebě energie na výstavbu a provoz domu. Inspirací je mi krajina a člověk žijící v souladu s ní.
Trvale udržitelný život i pro budoucí generace znamená takové návrhy budov, kde vše, co domácnost a zvířata vyprodukují, je opětovně využito na pozemku. Tím vzniká hodnotný životní prostor pro všechny jeho obyvatele. Společné bydlení a stavění je víc než pouhá úspora nákladů.
Všem, kteří plánují realizaci komunitního ekobydlení nebo Cohousingu, nabízím možnost konzultace jejich záměru, a těm, kteří se již na cestu vydali, možnost spolupráce v oblasti vlastního architektonického řešení. Rád bych tímto podpořil podobně zaměřené projekty – projekty přispívající k utváření harmonického a inspirativního prostředí, které podporují vnitřní spokojenost člověka a jsou v souladu s harmonickým řádem přírody.
Michal Hendrych
Projektant a průvodce soběstačným bydlením
www.CelostniDesign.cz
Činnosti + služby
Vypracování projektové dokumentace
Konzultační a poradenská činnost »
Navrhněte si vlastní dům a zahradu v souladu s přírodou »
Autorský a stavební dozor
Umělecky zpracované výrobky podle Vašeho přání »
Dobročinné a společensky prospěšné projekty »
Články / Blog
Proč řešit projekt domu a zahrady současně »
Postup při ohlášení stavby »
Jak začít a co třeba zvážit »
Jaký konstrukční systém zvolit »
Z čeho stavět k přírodě šetrné domy »
Stavět na klíč, nebo svépomocí »
Rozpočet a cena stavby »
Vytvoření „opravdového domu“ - Carl Gustav Jung »
Celostní architektura – holistický přístup k navrhování »
Orientační ceník + jak vzniká projekt »
Spolupracující firmy »
Nabídky práce - společně pro přírodu »
Doporučení klientů a příběhy realizací ekologických staveb »
Napsali o nás »
Autorizace, certifikáty a osvědčení »
Některé absolvované semináře a školení »
Citáty nejen o architektuře »