Ateliér Soběstačného Bydlení


Stavba domu – svépomocí, či na klíč?

 

Jako projektant jsem se opakovaně setkával s tím, jak se lidé pustili do projektů, na které nebyli připraveni. Ne vždy platí, že svépomocná stavba je levnější – záleží na Vašich zkušenostech, zručnosti, kontaktech, kolik si ceníte svého času atd. To vše se pak odráží v konečné ceně domu. Krátké shrnutí jednotlivých přístupů uvádím níže. Pokud Vás téma zajímá více, můžete si přečíst rozhovory s lidmi, kteří již stavbu svého domu tímto způsobem řešili »



Svépomocná výstavba

Ve srovnání s dodavatelským způsobem výstavby vede obvykle k delší době výstavby. Je třeba si uvědomit, že současný nízkoenergetický nebo pasivní dům se liší důsledným řešením detailů, které jsou odlišné od „běžné stavby“. Provedení detailů u svépomocné výstavby je často velmi amatérské. Dnes je proto častější formou svépomocné výstavby kombinovaný způsob, kdy si stavebník najímá firmy na jednotlivé dodávky. Stavebník pak musí provádět všechny koordinace mezi profesemi. U svépomocné výstavby se obtížně řeší záruky.



Stavba na klíč

Tímto termínem se rozumí dodavatelský způsob výstavby, kdy stavebník má jediného partnera – profesionální firmu, která garantuje celou stavbu. Tuto firmu si obvykle stavebník vybírá výběrovým řízením. Podkladem pro výběrové řízení je projektová dokumentace a výkaz výměr. Firmy obvykle v nabídce předkládají položkový rozpočet, návrh smlouvy, reference, kvalifikační předpoklady. Dodavatelský způsob je nejrychlejší způsob výstavby a pro stavebníka nejjednodušší.



Konzultační a poradenská činnost

Pokud si nejste jisti, jakou cestou se vydat, může Vám pomoci individuální konzultace Vašeho stavebního záměru »



Sdílet článek





Michal Hendrych
Projektant a průvodce soběstačným bydlením
www.CelostniDesign.cz









Informace na tomto webu jsou volně k použití a šíření.
Obsah prosím neupravujte a uvádějte zdroj:
CelostniDesign.cz