Czech English German

Jak začít a co třeba zvážit

Stavební záměr

Na základě vašich podrobných požadavků se nejdříve zpracovává studie stavby.
Chytrá řešení v této části dokáží ušetřit nemalé peníze, které lze pak investovat třeba do obnovitelných zdrojů energie.
Nejvíce cenu ovlivní velikost domu, pak teprve materiálové řešení a vybavení domu.
Ideální je, když si investor vybere architekta svého domu podle jeho zaměření a rukopisu (tedy odborníka na pasivní domy, organické přírodní domy, inteligentní domy apod.)


Pozemek a umístění stavby

Pokud jste ještě ve fázi výběru pozemku, je dobré výběr konzultovat s projektantem, který lépe posoudí možnosti a skryté nedostatky pozemku. Spoléhat se v tomto na vyjádření realitních kanceláří nedoporučujeme. Pro pasivní a nízkoenergetické domy jsou velmi významné solární zisky, které dům získává jižním prosklením. Letní zastínění opadavými stromy na jižní straně domu může být výhodné. V zimním období po opadání listů nebrání listoví pasivním solárním ziskům domu.

 

Tvar stavby

Nejjednodušším způsobem, jak omezit tepelné ztráty, je zmenšit podíl ochlazovaných ploch konstrukcí vůči objemu. Výhodnější je proto patrová varianta domu. Čím je tvar kompaktnější, tím je současně i stavba ekonomicky výhodnější. Stavba má být pro to bez různých arkýřů, vikýřů a zasunutých lodžií. Pro to se tak často u nízkoenergetických a pasivních domů používá pultová střecha, která kromě kompaktnosti nabízí konstrukčně snazší a levnější řešení ve srovnání s klasickou sedlovou střechou.